Історія України 11 клас
Конспект уроку для дистанційного опрацювання!!!
Тема:
Повсякденне життя населення. Моральний стан радянського суспільства.
Мета: використовуючи
різні види джерел (у т.ч. медіапродукти), описувати повсякденне життя та
визначати зміни, пов’язані з кризовими процесами у суспільстві періоду
«застою»; давати визначення понять: «подвійна мораль», «пропаганда»,
«політизація та ідеологізація повсякденного життя»; висловлювати і
аргументувати власну точку зору щодо кризи суспільної свідомості та
формування подвійної моралі радянського суспільства; давати власну оцінку цьому
періоду життя України.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: роздатковий матеріал, презентація, конспект уроку,
матеріал конспекту уроку Горна О.В., методиста НМЦ управління освіти
Чернігівської міської ради.
Хід уроку:
І. Організаційний момент. (1
хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
(4 хв.)
На
минулому уроці ми аналізували матеріальний рівень життя населення УРСР у
60-80-х роках, зміни у соціальній сфері.
Канадський
історик Орест Субтельний у книзі «Історія України» так писав про цей період: «Те, що
радянський українець не добирає в автомобілях, відеомагнітофонах, модному
одязі, він можливо, надолужує, користуючись безплатною вищою освітою й медичним
обслуговуванням, незнаними … американцями».
??? Яким прислівником можна
охарактеризувати цей період? (суперечливий)
Багато людей сучасників
періоду «застою» згадують його як найкращі часи. Проте, українці «заплатили» за
соціальні блага не тільки чергами, дефіцитом товарів, неякісними послугами.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
3.1. Мотивація навчальної
діяльності.
Вступне слово учителя.
Інструктаж. (5 хв.)
Сьогодні ми будемо говорити про
повсякденне життя українців та моральний стан населення у період загострення
кризи радянської системи.
??? Що таке
«повсякденність»? Вправа «асоціативний кущ».
Побут ЖитлоРаціон
харчування
Повсякденне життя
Мрії Праця Настрої Відпочинок Уподобання Розваги
Вивчення «повсякденності» переживає сьогодні справжній
бум. Саме «повсякденне життя» є віддзеркаленням економічних, політичних
процесів, що відбуваються у суспільстві. Дослідження повсякденності дає
можливість об’єктивно оцінити історичні події та явища, визначити їх причини та
наслідки.
??? Які джерела можна використати на уроці для ознайомлення
з повсякденним життям населення у певний період історії? Вправа «асоціативний
кущ».
Робота з фото-документами та інформаційним текстом.
Завдання 1.
О.Ранчуков.
Оселедці. Київ 1970-ті
|
Ранчуков. Іномарка у Києві. 1970-ті
|
О.Ранчуков.
Київ 1970-ті
|
«Нервы взрослых» Є. Євтушенко
Нервы,
нервы...
Разгулялись, однако, они на Руси.
"Первый я!"
"Нет, я первый!" -
и в поэзии,
и на стоянке такси.
Словно пропасть
меж людьми,
даже если впритирку трещащие швы.
"Что вы прётесь?"
"Чего вы орёте?"
"А вы?"
Обалденье
подкашивает людей
от галденья
магазинных,
автобусных,
прочих очередей.
Добыванье
ордеров и путёвок,
бесчисленных справок,
сапог на меху -
это как добиванье
самих же себя на бегу.
Чтоб одеться красиво,
надо быть начеку.
Надо хищно,
крысино
урывать по клочку.
На колготки из Бельгии,
на румынскую брошь
наши женщины бедные
чуть не с криком: "Даешь!"
От закрута,
замота,
от хрустенья хребта
что-то в душах
замолкло,
жабы прут изо рта.
Горький воздух собесов
и нотариальных контор
пробуждает в нас бесов,
учиняющих ор.
Не по адресу
жажда мести,
не по адресу мат спьяна.
Плюнуть в ближнего легче,
если
не доплюнуть до тех,
чья вина.
Я,
измотанный в джунглях редакций,
злость срываю на ком? -
На жене,
а жена, чтобы не разрыдаться,
злость, усталость
срывает на мне.
И дитя,
к стене припадая,
в страхе плачет,
когда,
свистя,
оголенными проводами
нервы взрослых
калечат
дитя.
Лучше розги
для ребёнка,
чем дрязги,
где дело доходит почти до когтей.
Нервы взрослых,
пожалейте -
молю! -
паутиночки-нервы детей.
нервы...
Разгулялись, однако, они на Руси.
"Первый я!"
"Нет, я первый!" -
и в поэзии,
и на стоянке такси.
Словно пропасть
меж людьми,
даже если впритирку трещащие швы.
"Что вы прётесь?"
"Чего вы орёте?"
"А вы?"
Обалденье
подкашивает людей
от галденья
магазинных,
автобусных,
прочих очередей.
Добыванье
ордеров и путёвок,
бесчисленных справок,
сапог на меху -
это как добиванье
самих же себя на бегу.
Чтоб одеться красиво,
надо быть начеку.
Надо хищно,
крысино
урывать по клочку.
На колготки из Бельгии,
на румынскую брошь
наши женщины бедные
чуть не с криком: "Даешь!"
От закрута,
замота,
от хрустенья хребта
что-то в душах
замолкло,
жабы прут изо рта.
Горький воздух собесов
и нотариальных контор
пробуждает в нас бесов,
учиняющих ор.
Не по адресу
жажда мести,
не по адресу мат спьяна.
Плюнуть в ближнего легче,
если
не доплюнуть до тех,
чья вина.
Я,
измотанный в джунглях редакций,
злость срываю на ком? -
На жене,
а жена, чтобы не разрыдаться,
злость, усталость
срывает на мне.
И дитя,
к стене припадая,
в страхе плачет,
когда,
свистя,
оголенными проводами
нервы взрослых
калечат
дитя.
Лучше розги
для ребёнка,
чем дрязги,
где дело доходит почти до когтей.
Нервы взрослых,
пожалейте -
молю! -
паутиночки-нервы детей.
1971-77
Запитання:
1. Чи можна використати
фотографії 1-3 як джерела для вивчення повсякденного життя? Відповідь
аргументуйте.
2. Які явища радянського
повсякдення відображені на фотографіях? Як виглядають люди?
Завдання 2.
журнал «Перець», 1979 рік, №10
|
журнал «Перець», 1979 рік, №10
|
О.Ранчуков « Київ 1970-ті» |
Газета
«Деснянська правда» №10, 1978 рік
|
Запитання.
1. Які явища в
житті суспільства відображають карикатури №№ 4, 7?
2. Назвіть номери
карикатур які відображають ставлення людей до праці?
Чому виникали такі
явища?
Завдання 3.
8Газета
«Деснянська правда» №11, 1978 рік
|
Запитання.
1.Де
відбуваються події, зображені на фотографіях №№1-3? Який предмет присутній на
всіх фотографіях? Яке враження на вас справляє зображене?
2.
Прочитайте повідомлення у газеті (№4)? Яка тематика повідомлень у журналі «Під
прапором ленінізму»? Які висновки можна зробити?
3.Проаналізуйте
програму телепередач (№5). Які передачі переважали? Які передачі вас
зацікавили?
Завдання 4
Запитання:
1. Опишіть умови життя городян (фото1-2). Зверніть увагу на
розмір кімнат. Які
побутові
речі стали символами достатку? Чи всі жили в таких умовах? Чи є
різниця у рівні
достатку господарів на фото1 і 2?
Домашнє
завдання: опрацювати §20, дати відповіді на запитання ст.. 182, Завдання
високого рівня – написати твір на тему «Ідеологізацію та політизацію
повсякденного життя»***
Дуже цікавий матеріал, я думаю Ви не будите проти використати елементи вашого уроку. Дякую
ВідповістиВидалити